event burgee venue burgee

Allen Enterprise Inland Championship 2019

Bristol Corinthian YC

Results are final as of 12:12 on November 24, 2019

Overall

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Entries: 29, Scoring system: Appendix A
Rank Sail Boat Name Club Helm Crew R1 R2 R3 R4 Total Nett
1st 22456 Norfolk in Chance RYA Nigel Bird Andy Bird (5.0) 2.0 1.0 1.0 9.0 4.0
2nd 22652 Thatís Entertainment Penzance SC Jeremy Stephens Becca Stephens (3.0) 3.0 2.0 2.0 10.0 7.0
3rd 23310 50 Shades of Blue WLYC Steve Blackburn Timber Brownell 4.0 (5.0) 3.0 4.0 16.0 11.0
4th 23422   Yorkshire Dales SC Tim Sadler Chris Keatley 11.0 1.0 (30.0 RET) 7.0 49.0 19.0
5th 22940 Rebel Rouser Looe SC David Jackman Chris Jackman 6.0 10.0 (18.0) 3.0 37.0 19.0
6th 22619 Riot Van Ogston SC Martin Honnor Natalie Roach (16.0) 11.0 4.0 5.0 36.0 20.0
7th 23193 Flashback Looe SC Francis Marshall Daisy Jaycock 1.0 15.0 5.0 (30.0 OCS) 51.0 21.0
8th 23270 Kitty BCYC Phil Ford Jane Humpage (12.0) 7.0 6.0 8.0 33.0 21.0
9th 22762 Churchfield 2 Looe SC Steve Sargent Joe Jackman (19.0) 4.0 13.0 10.0 46.0 27.0
10th 23275 Wimp Looe SC Matthew Jaycock Ivan Jaycock 2.0 (19.0) 16.0 11.0 48.0 29.0
11th 23135 Bang Tidy Looe SC Darren Roach Hayley Ramadhar 9.0 8.0 (17.0) 12.0 46.0 29.0
12th 23410 Wimp SCYC Ges Brown Julie Moore 7.0 9.0 14.0 (30.0 DNC) 60.0 30.0
13th 22702 Espadarte Middle Nene SC Jane Scutt Nick Scutt (18.0) 6.0 12.0 13.0 49.0 31.0
14th 23347 Minion Looe SC Callum Dingle Conor Langan 8.0 (20.0) 7.0 16.0 51.0 31.0
15th 22439 Floozy Grafham Water SC Phil Bevan Catriona Bevan 13.0 (14.0) 9.0 9.0 45.0 31.0
16th 23015 Wedg-e Burghfield SC Nick Jackson Laurence Dorr 10.0 17.0 8.0 (30.0 DNF) 65.0 35.0
17th 23349 To Infirmity and Beyond Burghfield SC Ann Jackson Alan Skeens 15.0 16.0 (23.0) 6.0 60.0 37.0
18th 23443 Wannabe Red South Staffs SC Jonathan Woodward Karen Alexander (20.0) 12.0 11.0 14.0 57.0 37.0
19th 23089 Simply Red St Mary's Loch SC Charles Morrish Alison Robertson Morrish (22.0) 13.0 10.0 19.0 64.0 42.0
20th 23351 Blue Job BCYC Alice Allen James Hobson 14.0 (18.0) 15.0 15.0 62.0 44.0
21st 21067 Rise and Shine BCYC Ian Wakeling Thomas Dorr 21.0 (22.0) 19.0 17.0 79.0 57.0
22nd 22901 Out of the Blue Midland SC Paul Young Karin Sandler 17.0 (27.0) 21.0 23.0 88.0 61.0
23rd 22975 Starship Frampton on Severn SC Philip Kirk Charles Barrett (27.0) 21.0 20.0 20.0 88.0 61.0
24th 23307 Pif Paf Looe SC Simon Bennett Scarlet Crago 23.0 (24.0) 22.0 18.0 87.0 63.0
25th 23140 My Aim is True Penarth YC Richard Leach Chis Palmer (24.0) 23.0 24.0 21.0 92.0 68.0
26th 22073 Flickenflac 3 BCYC Bryan Smith Adrian Heasman (26.0) 25.0 25.0 22.0 98.0 72.0
27th 2313 Hell Bent Looe SC Morgan Steeper Fleur Bennett 25.0 (26.0) 26.0 24.0 101.0 75.0
28th 22216 Hemal BCYC Malcolm Williamson Helen Williamson (30.0 DNC) 30.0 DNC 30.0 DNC 30.0 DNC 120.0 90.0
28th 22874 Fat & Furious RPCYC/PPSA Billy Bartlett To be decided (30.0 DNC) 30.0 DNC 30.0 DNC 30.0 DNC 120.0 90.0



Sailwave Scoring Software 2.25.11
www.sailwave.com