Birds fly away with Trophies at Allen 2019 Enterprise Inlands

29 ENT’s gathered at Bristol Corinthian for the Allen Inland Championships and leg 2 of the Sailing Chandlery National Circuit.

With gusts of 55mph tearing up the campsite in the morning and storm Hannah dominating the forecast, The PRO released the Enterprise and Redwing sailors for a day of socialising and sightseeing on Saturday. The decision was both correct and welcome as the high winds persisted throughout the day.

Everyone gathered in the clubhouse in the evening to enjoy the championship meal and some impromptu bar games.

Sunday morning started dry and grey with a moderate breeze. By the start of the first race everyone was up on the side with the clearing skies bringing sunshine and a strengthening south westerly breeze.

Competitors at 2019 Allen brothers Inlands

The fleet got away cleanly first time with Callum Dingle & Connor Langham taking the first leg closely followed by Matt & Ivan Jaycock 2nd, Francis Marshall & Daisy Jaycock 3rd, making it a full house for Looe Sailing Club.

A general recall for the Redwings saw them start just as the ENT fleet rounded the leeward mark. Despite some close calls, quality sailing from both fleets avoided any nasty incidents.

Matt and Francis slipped by Callum downwind with Jeremy and Becca Stephens climbing into the top 3 by round 2. The remainder of the top 10 played a game of snakes and ladders while Matt held the lead, until a gain on the left hand side saw Francis through to take race 1 from Matt followed by Jeremy in 3rd, Steve Blackburn and Timber Brownell followed By Nigel and Andy Bird completed the top 5 slots.

The wind continued to freshen for race 2 as the race team turned both fleets around smartly to make the most of the now excellent conditions.

A subtle change in the shifts saw the left side pay on the first beat which was in total contrast to Race 1. The top mark saw Tim Sadler & Chris Keatley rounding first followed by Nigel & Andy then Steve and Timber. By Lap 2 Jeremy & Becca sailed their way into the top 3 behind Tim & Nigel.

As in Race 1 the rest of the fleet continued to shuffle positions on the shifts, with Steve Sargent and Joe Jackman steadily climbing to finish 4th followed by Steve and Timber first dropping and then recovering to 5th.

Tim & Chris lead Nigel & Andy in Race 2 (Picture Courtesy Paul Pritchard BCYC

After a brief shore break and a modest course re-jig the fleets were away again. Tim and Chris again took the lead by the top mark followed by Nigel & Andy.

Jeremy & Becca battled with Steve and Timber for 3rd

The freshening shifty breeze claimed several victims both up and down wind, most notably Tim & Chris took a swim on Lap 2 handing the lead to Nigel with Jeremy securing 2nd and Steve Blackburn 3rd, Martin Honnor and Natalie Roach battled their way up to 4th followed by Francis and Daisy in 5th.

Despite Nigel’s encouragement to call it a day Charles and his race team added a lap for race 4

Nigel & Andy asserted themselves at the front of the race and the event by leading for the entire 4 rounds, despite challenges downwind by Jeremy & Becca, Dave & Chris Jackman came home 3rd with Steve & Timber 4th, Martin & Natalie 5th.

After team Bird were crowned Champions Nigel expressed his and the fleet’s appreciation for an excellent team effort from the BCYC team, both on and off the water. This was a great all round event which reminded us all how competitive and sociable the Enterprise fleet is.

Thank you to Allen brothers who sponsored the Championship.

Nigel & Andy now take the lead after what was the second round in The Sailing Chandlery National Circuit, which moves on to Leigh on Sea for Round 3 on the 18th & 19th of May.

2019 Inland Champions Nigel & Andy Bird

Results are final as of 1600 on 290419

Overall

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Entries: 29, Scoring system: Appendix A
Rank Sail Boat Name Club Helm Crew R1 R2 R3 R4 Total Nett
1st 22456 Norfolk in Chance   Nigel Bird Andy Bird (5.0) 2.0 1.0 1.0 9.0 4.0
2nd 22652 That’s Entertainment Penzance SC Jeremy Stephens Becca Stephens (3.0) 3.0 2.0 2.0 10.0 7.0
3rd 23310 50 Shades of Blue WLYC Steve Blackburn Timber Brownell 4.0 (5.0) 3.0 4.0 16.0 11.0
4th 23422   Yorkshire Dales SC Tim Sadler Chris Keatley 11.0 1.0 (30.0 RET) 7.0 49.0 19.0
5th 22940 Rebel Rouser Looe SC David Jackman Chris Jackman 6.0 10.0 (18.0) 3.0 37.0 19.0
6th 22619 Riot Van Ogston SC Martin Honnor Natalie Roach (16.0) 11.0 4.0 5.0 36.0 20.0
7th 23193 Flashback Looe SC Francis Marshall Daisy Jaycock 1.0 15.0 5.0 (30.0 OCS) 51.0 21.0
8th 23270 Kitty BCYC Phil Ford Jane Humpage (12.0) 7.0 6.0 8.0 33.0 21.0
9th 22762 Churchfield 2 Looe SC Steve Sargent Joe Jackman (19.0) 4.0 13.0 10.0 46.0 27.0
10th 23275 Wimp Looe SC Matthew Jaycock Ivan Jaycock 2.0 (19.0) 16.0 11.0 48.0 29.0
11th 23135 Bang Tidy Looe SC Darren Roach Hayley Ramadhar 9.0 8.0 (17.0) 12.0 46.0 29.0
12th 23410 Wimp SCYC Ges Brown Julie Moore 7.0 9.0 14.0 (30.0 DNC) 60.0 30.0
13th 22702 Espadarte Middle Nene SC Jane Scutt Nick Scutt (18.0) 6.0 12.0 13.0 49.0 31.0
14th 23347 Minion Looe SC Callum Dingle Conor Langan 8.0 (20.0) 7.0 16.0 51.0 31.0
15th 22439 Floozy Grafham Water SC Phil Bevan Catriona Bevan 13.0 (14.0) 9.0 9.0 45.0 31.0
16th 23015 Wedg-e Burghfield SC Nick Jackson Laurence Dorr 10.0 17.0 8.0 (30.0 DNF) 65.0 35.0
17th 23349 To Infirmity and Beyond Burghfield SC Ann Jackson Alan Skeens 15.0 16.0 (23.0) 6.0 60.0 37.0
18th 23443 Wannabe Red South Staffs SC Jonathan Woodward Karen Alexander (20.0) 12.0 11.0 14.0 57.0 37.0
19th 23089 Simply Red St Mary’s Loch SC Charles Morrish Alison Robertson Morrish (22.0) 13.0 10.0 19.0 64.0 42.0
20th 23351 Blue Job BCYC Alice Allen James Hobson 14.0 (18.0) 15.0 15.0 62.0 44.0
21st 21067 Rise and Shine BCYC Ian Wakeling Thomas Dorr 21.0 (22.0) 19.0 17.0 79.0 57.0
22nd 22901 Out of the Blue Midland SC Paul Young Karin Sandler 17.0 (27.0) 21.0 23.0 88.0 61.0
23rd 22975 Starship Frampton on Severn SC Philip Kirk Charles Barrett (27.0) 21.0 20.0 20.0 88.0 61.0
24th 23307 Pif Paf Looe SC Simon Bennett Scarlet Crago 23.0 (24.0) 22.0 18.0 87.0 63.0
25th 23140 My Aim is True Penarth YC Richard Leach Chis Palmer (24.0) 23.0 24.0 21.0 92.0 68.0
26th 22073 Flickenflac 3 BCYC Bryan Smith Adrian Heasman (26.0) 25.0 25.0 22.0 98.0 72.0
27th 2313 Hell Bent Looe SC Morgan Steeper Fleur Bennett 25.0 (26.0) 26.0 24.0 101.0 75.0
28th 22216 Hemal BCYC Malcolm Williamson Helen Williamson (30.0 DNC) 30.0 DNC 30.0 DNC 30.0 DNC 120.0 90.0
28th 22874 Fat & Furious RPCYC/PPSA Billy Bartlett To be decided (30.0 DNC) 30.0 DNC 30.0 DNC 30.0 DNC 120.0 90.0